top of page

Hareket Kapasitesi &

Sağlık önceliği

Antrenman ve beslenme sistemlerimizde birinci önceliğimiz sağlığınız ve hareket kapasiteniz. Zayıflama, forma girme, güçlenme, kas kütlenizi arttırma sadece bu hedeflerimizin sonuçlarıdır. Hareket kapasitenizin sağlıklı olma konusundaki önemini bildiğimiz için tüm sistemlerimizde hareket kapasitenizi arttırmayı hedefliyoruz.

Jimnastik
Spor Egzersiz

Safsata yok,

Saçmalık yok

Kurulduğu günden beri Güç ve Fitness’ın ana değerlerinden biridir. İsmi açıklayıcı. İşe yaramayan yöntemleri iyi satacak diye pazarlamayız. Yapanlara da sonuna kadar karşıyız. En iyi antrenman sizi en çok yoran antrenman değildir. Vasatın çok altında bir eğitmen bile sizi çok yoracak bir spor yaptırabilir. Çok iyi bir antrenman yapmış gibi hissedebilirsiniz. Ama sonuç hislerle değil doğru yöntemlerle gelir. Ve nihayetinde amacımız iyi bir antrenman yapmış gibi hissetmek değil iyi bir antrenman yapmak ve iyi olmak.

Kısaca "No hype no bullshit."

Bilim &

Kanıta Dayalı

Antrenman sistemimizde uyguladığımız tüm yöntemler bilim ve kanıta dayalıdır. Spor ve beslenmenin yeni bilim dalları olduğunu ve sürekli yeni araştırmalarla yeni şeylerin kanıtlandığının bilincinde ve farkındayız. Bu yüzden bilim ve kanıta dayalı kalmaya devam etmek için kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

PhotoGrid_1671640332503.jpg

Yaşın 30'u geçtiyse ağırlık çalışmak zorundasın!

Emin olun abartmıyorum, sağlığınızı kaybetmemek, erken yaşlanmamak için ağırlık çalışmak zorundasınız.

  1. Kas Kuvveti ve Dayanıklılığı: 30 yaşından sonra her 10 yıl için kas kütlenizin %3 ile %8 arasında azalır. Ağırlık çalışarak bunun önüne geçmek ve kas kütlesini arttırmak mümkündür. Ağırlık çalışması, kaslarınızı güçlendirir ve dayanıklılığınızı artırır. Daha güçlü kaslar, günlük aktivitelerinizi daha kolay hale getirir ve sakatlanma riskinizi azaltır.

  2. Kemik Sağlığı: Ağırlık çalışması, kemik yoğunluğunu artırır. Bu, osteoporoz gibi kemik hastalıklarının riskini azaltır ve kemiklerin daha güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar.

  3. Metabolizma Hızı: Ağırlık çalışması, kas kütlesini artırırken vücut yağını azaltır. Daha fazla kas, dinlenme durumunda bile daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Bu da metabolizma hızınızı artırır ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

  4. Yağ Kaybı: Ağırlık çalışması, yağ yakma sürecini hızlandırır. Kaslarınızın enerji harcaması, vücut yağlarını yakar ve vücut kompozisyonunuzdaki yağ oranını azaltır.

  5. Kardiyovasküler Sağlık: Ağırlık çalışması, kalp ve damar sağlığını iyileştirir. Düzenli ağırlık antrenmanı, kan basıncını düzenler, kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

  6. Postür ve Esneklik: Ağırlık çalışması, vücut duruşunu düzeltir ve kas dengesini sağlar. Bu da daha iyi bir postür ve esneklik elde etmenizi sağlar, sırt ağrısı gibi sorunları azaltır.

  7. Mental Sağlık: Ağırlık çalışması, endorfin seviyelerini artırarak stresi azaltır ve ruh halini iyileştirir. Düzenli egzersiz yapmak, depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletebilir.

Yani düzenli ağırlık çalışması yaşam kalitenizi artırır, günlük aktivitelerinizi kolaylaştırır, sağlığınızı korur ve daha mutlu bir yaşam sürmenizi sağlar.

Ve çoğunuz için en önemli konulardan biri;

Nasıl daha formda görüneceğim?

Yağı şekillendiremezsiniz. Hem erkek hem kadınlar için daha şekilli ve formda bir vücudu sağlayan şey kastır. Daha şekilli ve formda bir vücut istiyorsanız bunun etkili yolu ağırlık çalışmaktır.

 

Başka sporlar yapıyor olabilirsiniz fakat sadece ağırlık çalışmak “Progressive Overload” metodunu etkili bir şekilde kullanarak antrenmandan aldığınız verimi en yüksek hale getirir.

 

Peki düzenli yürüyüş yapıyorum bu yetmez mi? Kısa cevap HAYIR. Yürüyüş bir kardiyo egzersizdir ve kardiyo kalp damar sağlığınız için gereklidir. Fakat yürüyüş tek başına vücudun hareket ihtiyacını karşılamaktan uzaktır. Kas kütlesini koruma, güçlenme, hareket kapasitesi ve şekillenme açısından ağırlık çalışma ile desteklenmesi gerekir.

Spor yapmak için geleneksel bir spor salonuna üye olmanız yeterli olur mu?

Hiç sanmıyorum!

Geleneksel bir spor salonuna kaydolduğunuzda ödediğiniz ücretin içinde sadece salon kullanımı vardır. Yani üye olduğunuzda bu size salona girip ekipmanı kullanma hakkı verir.  Salonda ne yapmanız gerektiğiyle ilgili minimum yönlendirme vardır.

 

Ağırlık çalışma konusunda bilgili değilseniz kendinizi yabancı bir ortamda, ne olduğunu bilmediğiniz bir çok makinayla bulursunuz. Üstelik bu aletleri doğru kullanmayı öğrenseniz bile amacınıza göre somut fayda sağlayacak yöntemleri bilmediğiniz için çabalarınız genelde potansiyelinizden çok daha düşük sonuç verir. Genelde de salondaki vaktinizin büyük kısmını koşu bandı, bisiklet gibi kardiyo cihazlarda geçirirsiniz.

 

Daha iyisini yapmak istiyorsanız konuda uzmanlaşmak için ciddi bir emek ve zaman harcamanız gerekir. Bu konuda spor salonunuzun size sunduğu tek seçenek personal trainer yani özel hocadır. PT  fiyatları ise oldukça yüksektir, üstelik bunu salon ücretinin üstüne verirsiniz. PT çalışmaları da genelde maksimum fayda üzerine değil sizi eğlendirecek ya da sıkı bir antrenman yapmış gibi hissetmeniz üzerine kuruludur. Türkiye’de gördüğüm çoğu PT için üyelerinin yeni paket satın almasının yolu sizi tükenişe götüren antrenmanlar yaptırmak ve genel olarak gönlünüzü hoş tutmaktır.

 

Oysa en vasat eğitmen bile sizi tüketecek bir antrenman yaptırabilir. Antrenmanın amacı ise tükenmek değil amacınıza yönelik somut fayda almanız ve gelişim göstermenizdir.

 

1972 doğumluyum ve şimdiye kadar Türkiye’nin en iyi salonları da dahil onlarca spor salonunu ziyaret ettim. Her birinde etrafta gördüğüm şey insanların kıymetli zaman ve enerjilerini boşa harcamaları oldu. Senelerdir spor yapan, hatta hocalar eşliğinde spor yapan ama baktığınızda spor yapıp yapmadığını anlayamayacağınız kadın ve erkekler gördüm. Salonlardaki eğitmenlerin artık çağ dışı kalmış antrenman metotlarını önerdiğine ve uygulattığına şahit oldum. Kasları çalıştırmak dışında gelişim, güç kazanımı ve en önemlisi hareket kapasitesini arttırmak üzerine hiçbir şey yapılmadığını gördüm. Eklem sağlığına gereken önemin verilmediğini gördüm. Verilen en basit beslenme önerilerinin bile doğruluktan ne kadar uzak olduğunu gördüm. Seneler içine işe yaramadıkları kanıtlanmış bazı safsataların kulaktan kulağa nasıl yayılıp kabul gördüğünü gördüm. Sözde uzman antrenörlerin bilime dayanmayan yöntemleri, bir kanıt bile sunamadan savunduklarını gördüm.

 

Senelerdir sosyal medyada doğru yöntemleri anlatan ve “Tüm Türkiye’yi forma sokmaya kararlıyım” vizyonu ile yola çıkmış biri olarak bunları görmek  gerçekten her zaman içimi acıttı.


Ben Güç ve Fitness GYM spor salonlarımın işleyişini planlarken tam olarak bu sorunları çözmeyi hedefledim. Çünkü benim için birinci öncelik maksimum fayda sağlamak. Çoğu kişi benim fazla rasyonel olduğumu söylüyor. Fakat sonuçta spor yapmanızın temelindeki birinci sebep fayda almak.  Amacınız zayıflamak, daha fit bir vücuda sahip olmak, daha sıkı olmak, daha kaslı olmak, daha güçlü olmak, daha rahat hareket edebilmek olabilir. Spora devam etmenizi sağlayacak tek şey amacınıza yönelik aldığınız fayda olacaktır. Bu arada kendi rasyonelliğimi eğitmenlerimin neşe ve enerjisiyle dengeliyorum. Yani derslerimizde iyi vakit de geçiyoruz

 

Salonda uyguladığımız kişi sınırlı grup özel derslerle sunduğumuz bu faydayı PT fiyatlarına göre çok daha ekonomik fiyatlarla sunabiliyorum. Her üyemiz yeni kayıt olduğunda ayrı bir form dersine katılıyor ve kendilerine grup özel derslere uyum sağlayabilecekleri bilgiler veriliyor, doğru hareket formları öğretiliyor. Tüm grup özel derslerimiz doğrudan eğitmen eşliğinde olduğundan hareket formları ile ilgili gerekli düzeltmeleri yapabiliyoruz.

 

Salonlarım yüzlerce metrekare üzerine kurulu değil, içleri tıka basa ekipman dolu da değil. Salonlarımda faydayı sağlamak için gerekli ekipmanlar var. Göstermelik hiçbir şey yok.

 

Tüm antrenman programlamalarımı BİLİME DAYALI güncel bilgilere dayanarak yapıyorum. Üstelik bunu programlarımda çalıştığım binlerce kişinin geri bildirimleri ve sonuçları ile  harmanlıyorum. Amacınız ne olursa olsun doğru ağırlık çalışma yöntemleriyle bunu tam olarak destekliyorum.

 

Salonlarımda iyi donanımlı ve kendi eğittiğim antrenörlerle çalışıyorum. Programlamalarımı tam olarak yerine getirdiklerini düzenli olarak denetliyor ve denetletiyorum.  

 

Üyelerimin kuvvet seviyelerini düzenli olarak test ediyor, kaydediyor ve takip ediyorum. Çünkü benim için sizin bizle devam etmeniz aldığınız sonuca bağlıdır. Kuvvet seviyeleri ise amacınız ne olursa olsun gelişimin doğrudan göstergesidir.

 

Evet geleneksel değil ama sonuç olarak daha yüksek faydayı, daha düşük fiyatlarla sağlıyorum.

 

Faydayı somut olarak görebilmeniz için salonlarımda yeni üyeliklerde %40-%60 arası tek seferlik indirim uyguluyorum. Bu indirimli fiyatlar geleneksel spor salonlarında sadece salon kullanımı için verilen fiyatlardan sadece biraz yüksek. İndirimsiz normal devam paketlerimde de fiyatlar PT fiyatlarına göre %50 civarında daha ekonomik.

 

Tabi ki isteyenler için VIP birebir özel derslerim de var.

 

Bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim çünkü inancım birlikte sizin için çok daha fazla şeyi yapabileceğimiz.

 

Her türlü sorunuz ve salonlarımla ilgili randevu için aşağıdaki hattımızdan bize yazabilirsiniz, ekibim sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.


Saygı ve sevgilerimle...

Yankı Tansuğ

Kurucu

Güç ve Fitness

bottom of page